Zaznacz stronę

Kanał Sueski został stworzony w Egipcie, dla statków morskich. Łączy Morzy Śródziemne z Morzem Czerwonym. Tworzenie Kanału Sueskiego zajęło 10 lat, dlatego eksperci nazywają go jedną z największych dróg wodnych świata. Z pewnością, Jego budowa miała na celu skrócenie trasy statków, co w konsekwencji miało przełożyć się na szybsze dostarczanie towarów na całym świecie. W związku z budową kanału sueskiego trasa Londyn – Bombaj została skrócona o prawie 7500 km. Budowę Kanału Sueskiego rozpoczęto w 1859 roku i zakończono w 1869.

TRANSPORT MORSKI – BLOKADA

Pod koniec Marca tego roku, doszło do blokady jednego z największych wąskich gardeł światowego handlu. W związku z tym, doszło do zablokowania transportu morskiego na ponad tydzień. Transport morski jest ogromnie ważny dla całej gospodarki. W tym okresie cały świat przekonał się jak ważnym elementem w światowym transporcie jest właśnie kanał Sueski. Na horyzoncie widniała nawet wizja katastrofy handlowej. Wszystko za sprawą kontenerowca popularnej firmy Ever Given, który 23 marca 2021 roku ugrzęzł na mieliźnie, stając tym samym w poprzek kanału sueskiego. Ze względu na to przełożyło się to na całkowitą blokadę. Światowa gospodarka początkowo nie brała całej sytuacji na poważnie. Stanowiło to jednak ogromne zagrożenie. Niecały tydzień trwało usunięcie kontenerowca. Już 29 marca kanał znów był „przejezdny”.

TRANSPORT MORSKIWODNY SZLAK HANDLOWY

Kanał ukończony w 1869 toku stał się jednym z najważniejszych zbiorników wodnych na świecie. W poprzednich latach nawet trwała walka o to jaki kraj ma mieć na nim kontrole. Jego główną zaletą jest znaczne skrócenie kosztów i czasu niezbędnego do transportu towarów. Jest to miejsce, które bezpośrednio łączy Europę z Morzem Arabskim. Gdyby nie Kanał Sueski, statek, który zamierza dostać się do Europy, musiałbym opłynąć całą Afrykę.

OGROMNA OSZCZĘDNOŚĆ CZASU.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielka jest skala skrócenia czasu podróży. Dla porównania, statek płynący z portu we Włoszech do Indii gdy skorzysta z Kanału Sueskiego ma do pokonania około 4400 mil morskich, co zazwyczaj zajmuje mu 9 dni. Gdyby wybrał trasę przez Afrykę, wyniosła by ona ponad 10 tysięcy mil, podróż mogła by zając nawet 21 dni.

Dowiedz się więcej -> TRANSPORT MORSKI – ZNACZENIE KANAŁU SUESKIEGO

Zachęcamy do sprawdzenia innych naszych artykułów