Zaznacz stronę

Transport samochodowy wymaga przede wszystkim dobrze zbudowanej sieci dróg, dzięki którym łączą się ze sobą duże aglomeracje. Najdłuższe drogi na świecie liczą tysiące kilometrów i jednocześnie stanowią atrakcje turystyczną. Wynika to z faktu, że często te długie trasy przebiegają przez najbardziej malownicze regiony danych krajów. Poniżej lista pięciu najdłuższych dróg na świecie.

Droga Panamerykańska (USA)

Ta droga łączy obie Ameryki – od Alaski przez Amerykę Łacińską aż do południowej Argentyny. W ramach tej trasy największe ciągi komunikacyjne są połączone w większości szeregowo, choć zdarzają się miejsca, gdzie trasa przebiega równolegle. Równoległe połączenia łączą ze sobą poszczególne kraje na południu Ameryki. Całkowita długość trasy z Alaski do miasta Ushuaia w Argentynie to ponad 30 000 km. Przebiega ona przez czternaście państw w tym: Meksyk, Gwatemalę, Honduras, Kostarykę, Panamę czy Kolumbię. W zależności od języków urzędowych nazwa trasy to: Pan-American Highway, Carretera Panamericana, Estrada Panamericana oraz Autoroute Panamericaine.

Highway 1 (Australia)

Highway 1 to główny szlak drogowy w Australii. Trasa przebiega dookoła całego kontynentu łącząc stolice stanów w całym kraju. Długość całkowita trasy to 14 500 km i z tego powodu dzieli się na sekcje, które wchodzą w system National Highway i posiadają własne nazwy. Highway 1 składa się z osiemnastu odcinków o różnej długości. Szacuje się, że drogę tą pokonuje ponad milion osób dziennie.

Autostrada Transsyberyjska (Rosja)

Kolej transsyberyjska w tym roku obchodzi 105. rocznicę jej ukończenia. W 2015 roku ukończono nieoficjalną sieć autostrad, która ciągnie się od Morza Bałtyckiego do Morza Japońskiego. Ułatwia ona transport samochodowy wzdłuż Rosji. Liczy 11 000 km od Sankt Petersburga do Władywostoku. Na ten szlak komunikacyjny składa się 7 autostrad: M10 z Petersburga do Moskwy, M5 z Moskwy do Czelabińska. Kolejnym etapem jest szlak bajkalski z Czelabińska do Czity przez Nowosybirsk i Irkuck. Następnie licząca ponad 2100km autostrada amurska z Czity do Chabarowska. Finalnym etapem drogi jest autostrada ussuryjska A370 z Chabarowska do Władywostoku.

Droga Transkanadyjska (Kanada)

To trasa o długości 7821 km przebiegająca od Pacyfiku do Atlantyku przez całą Kanadę. Początek trasy ma miejsce w stolicy prowincji Kolumbia Brytyjska w mieście Victoria. Następnie przez Kamloops do prowincji Alberta. Tam przebiega min. przez ośrodki sportów zimowych miasta Banff oraz Calgary. Następnie przebiega przez prowincje Saskatchewan, Manitoba, Ontario, gdzie znajduje się stolica Kanady Ottawa. Kolejnymi etapami są również prowincje Quebec, Nowy Brunszwik, Wyspa Księcia Edwarda, Nowa Szkocja. Ostatnim fragmentem trasa z przeprawą promową na wyspę Nową Fundlandię i Labrador. Droga kończy się w stolicy tej prowincji – St. John’s.

Autostrada I-90 (USA)

Przez lata ikoniczną stała się droga 66 w Stanach Zjednoczonych, aktualnie tytuł najdłuższej autostrady należy do Autostrady I-90. Ma ona długość 4861 km i łączy Zachodnie Wybrzeże ze Wschodnim. Szlak zaczyna się w Seattle, w stanie Waszyngton, a kończy w stolicy stanu Massachusetts, w Bostonie. Przebiega w całość w północnej części Stanów Zjednoczonych przez następujące stany: Waszyngton, Idaho, Montana, Wyoming. Następnie Dakota Południowa, Minnesota, Wisconsin, Illinois, Indianę, Ohio, Pensylwanię i Nowy Jork aż do stanu Massachusetts. Co więcej, fragment I-90 w stanie Waszyngton o długości 479km nosi nazwę American Veterans Memorial Highway i upamiętnia weteranów armii amerykańskiej.

Transport samochodowy – Podsumowanie

Podsumowując na świecie powstaje coraz więcej długodystansowych dróg szybkiego ruchu. Usprawniają one ruch pasażerski i dają możliwość zwiedzania świata milionom ludzi. Co więcej usprawniają one również transport kołowy, który w ten sposób staje się jednym z ważniejszych ogniw w łańcuchu spedycyjnym. Za tym idą z kolei zyski dla okolicznych miasteczek, położonych przy tych trasach.

Zachęcamy do przeczytania artykułu poświęconego tematyce własnej firmy transportowej. Polecamy również inne blogi poświęcone tematyce transportowej.

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.faircargo.pl